Ameliyathane Steril Boks Gömleği

Boks Önlüğü Nedir ?

Hastaya uygulanacak girişimsel iĢlemlerde (ameliyat) cerrahi alan ve oluşabilecek bakteri kaynakları arasında engel oluşturmak amacı ile kullanılan steril kıyafete boks gömleği denir. Genellikle yeşil renkte, diz kapağı altına kadar inen pamuklu veya disposble, ön kısmı kapalı olup arkası açıktır. Yapıları bakımından önemi olan virüs, bakteri ve sıvılara karşı geçirgen olmamalarıdır. Günümüzde tercih edilen disposble kâğıt ve plastik steril boks gömlekleri mevcuttur.

Steril Boks Gömleği Nasıl Giyilir ?

Steril boks gömleği paketi, steril malzeme açma tekniğine göre açılır. Yaka kısmından dikkatlice alarak aşağı sarkıtılır. Kolların iç kısmından eller geçirildikten sonra yardımcı bir kişi tarafından omuz içlerinden tutularak gömlek kol ve omuzlara yerleştirilir ve arkadan bağların bağlanması sağlanır. Bel bağlarında diğer kişiye destek olarak iplerin ucundan steril atılabilecek bir kâğıt veya spançla arka tarafa gelecek şekilde tutarak ön tarafa temas etmeden bağları bağlaması sağlanılır. Gömlek giyme işleminden sonra steril eldiven giyilir.

Steril Boks Gömleği Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar

Sağlık personeli steril alanda en önemli enfeksiyon kaynağıdır. Bundan dolayı yapacağı her işte dikkatli olmalıdır. işlem sırasında aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir. Gömlek giyilirken asepik kurallara uyulmalıdır. Steril boks gömleğinin steril örtüde olduğu gibi bel seviyesinden aşağı kısmının steril olmadığı kabul edilmelidir. Steril boks gömleği steril olmayan herhangi bir şeye değdiğinde kontamine kabul edilmeli ve değiştirilmelidir. Steril boks gömleği ıslandığında ve yırtıldığında değiştirilmelidir. Steril boks gömleği kullanım sonrası aseptik şartlara uygun dış kısmı içe gelecek şekilde çıkartılmalıdır. Kirlenen gömlek aseptik kurallara göre izole edilip, ortamdan uzaklaştırılmalıdır.İletişim Bilgilerimiz

0212 489 40 80


Ürünlerimizle ilgili aklınıza takılan sorularımızı satış temsilcilerimizi sorabilirsiniz. Boks önlüğü fiyatları için mail göndermenizi rica ederiz.


İletişim Formu